Basketbol Sahası Zemin Çeşitleri

Basketbol Sahası Zemin Çeşitleri

Basketbol saha zemini için gerekli olan zemin kaplama çeşitleri iç alanlar ve dış alanlar için olmak üzere değişiklik göstermektedir. Çünkü iç alan ve dış alan basketbol sahalarının farklı gereksinimleri bulunmaktadır.

Üç ana tür saha basketbol sahası zemin kaplama modeli bulunmaktadır.

Basketbol Sahası Yapımında Kullanılan Zemin Çeşitleri:

  • Parke zemin basketbol sahası
  • Asfalt/beton  basketbol sahası
  • Çok amaçlı basketbol sahası
    • Akrilik basketbol sahası
    • Tartan basketbol sahası
    • Polimer bileşenli basketbol sahası

Basketbol sahalarının çeşitli özelliklere sahip olması gerekmektedir. Topun zeminde zıplaması gerektiği için saha özellikleri de bu ihtiyaç için doğrultusunda şekillenecektir. Bu nedenle basketbol sahaları esnek olmalı ve topun zemine çarpma hızını absorbe edebilmelidir. Basketbol sahaları, ayrıca çok amaçlı sahalardır ve voleybol, hentbol, sokak hokeyi, futbol ve bazı tenis türleri gibi birçok sporun yapılmasına elverişli olması gerekmektedir. Bu sıralanan diğer sporların farklı sportif ekipmanlara ihtiyacı olmasına rağmen sahaların bu sporların yapılmasına elverişli olması lazımdır.

Şimdi, bahsettiğimiz bu saha kaplama çeşitlerine bir göz atalım. Bunun yanı sıra spor sahaları sayfamızı inceleyerek de detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu çeşit, iç alan basketbol sahaları için en çok kullanılan ve yaygın zemin kaplama modelidir. Kullanılan malzeme, yoğun ahşap ve güzel liflere sahip olan sert akçaağaçtır. Bu yapı, zemin kaplamasını kıymık halinde ayrılmaya dayanıklı hale getirir. Parke basketbol sahaları, son derece dayanıklı olup çok az bakım gerektirir. Ayrıca parke saha kaplamasının kaydırmazlık gibi önemli bir başka özelliği olup bu durum basketbol oyununun doğası için çok önemli bir özelliktir.

Parke basketbol zemin kaplaması, esnekliği sağlamak üzere özel yapım işlemi gerektirir. Çünkü esneklik, spor yaralanmalarını azaltmak için çok önemlidir. Bu zemin kaplaması tüm basketbol federasyonları için resmi zemin kaplama modelidir. Tüm resmi müsabakalar ahşap zeminlerde yapılır.

Ayrıca, parke zemin kaplamalarının diğer önemli özelliği, iç alan zemin kaplama modeli olmasıdır. Çünkü ahşap, güneş, yağmur ve benzeri dış koşullardan etkilenir. Bu nedenle ahşap kaplama sadece iç saha veya salonlarda kullanılabilir.

Çok Amaçlı Zemin Kaplamaları

Bu tür zemin kaplamaları son yıllarda oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. Çok amaçlı zemin kaplamalarının en önemli özelliği, birçok spor branşının yapılmasına uygun olmasıdır. Bu sahaların inşasının ilk aşaması zemine beton dökerek düz bir saha elde etmektir. Zemin malzemesi olarak asfalt da kullanılabilir ancak asfalt yeterince sert değildir. Bu nedenle beton, uygulamanın düzgün yapılabilmesi için daha sert ve düz bir zemin sağlar. Bundan sonra işin fark yaratan kısmı olan yüzeyin uygulanması başlar. Normalde bu sahaların yüzeyi, bir tür çok amaçlı plastik kaplamadır. Uygulanan plastiğe göre zemin türü de değişir. Şimdi, en yaygın zemin çeşitlerini inceleyeceği

Akrilik Saha Kaplamaları

Bu kaplama çeşidi, sokaklar, okullar ve oyun alanları gibi bir çok yerde görebileceğimiz en yaygın kaplama türüdür. Akriliğin uygulaması çok basittir ve diğer türlere göre en ucuzudur. Akrilik saha kaplaması, her türlü hava şartlarına karşı dayanıklıdır. Ayrıca elastik ve kaydırmazlık özelliği vardır.

Polimer Bileşenli Saha Kaplamaları

Polimerler birden çok moleküllerin bir araya getirilerek oluşturduğu yeni yapılardır. Plastik ve kauçuk malzemelerin tümü polimer esaslı olup poliüretan ve EPDM Kauçuk uygulamaları bu kapsamda değerlendirilmektedir. Hem iç alan hem dış alanda kullanılabilir. Tartan pistler gibi kaydırmazlık, absorbe edicilik, sağlamlık gibi özellikleri yanında aşınmaya karşı dayanıklıdır. Farklı renklerde de üretimi mevcuttur.