Özellikleri ile PVC Yer Döşemesi Çeşitleri

Yerli ve yabancı pek çok marka tarafından üretilen PVC yer taban döşemesi, farklı uygulama alanlarına hitap eden özel çeşitleri ile dikkat çeker. Örneğin, toplu taşıma araçlarının zeminine para desenli PVC zemin kaplama uygulanırken ev, ofis, hastane, okul, kreş gibi alanlarda daha çok ahşap görünümlü PVC zemin kaplama ürünleri tercih edilir. Genellikle dev rulolar halinde muhafaza edilen ve uygulama alanının metrekaresine göre kesilip kullanıcılara sunulan söz konusu kaplamalar, karo PVC yer döşemesi olarak belirli büyüklüklerdeki karolar halinde de kullanıcıların beğenisine sunulur. Oldukça elastik bir malzeme olması sebebiyle kolaylıkla istenilen ölçüde kesilerek uygulanabilen bu ürün, profesyoneller tarafından uygulanabildiği gibi amatör kullanıcılar tarafından da kolaylıkla uygulanabilir özelliktedir. Özellikle PVC yer döşemesi yapışkanlı modeller kullanılarak odaların zeminleri zahmetsizce yenilenebilir. Modern üretim teknolojileri sayesinde kullanıcılara parke görünümünden geometrik desenlere kadar çok fazla desen sunan PVC kaplamaların kendiliğinden yapışkanlı olan çeşitleri, taban kısmında bulunan güçlü yapışkan sayesinde zemine tutunur ve uzun yıllar boyunca sorunsuz bir kullanım sağlar. Özellikle yanmaz özellikte olduğu için yaşam alanlarında güvenli bir kullanım sağlayan PVC zemin kaplama çeşitleri sayesinde dekoratif anlamda pek çok görünüm elde edilebilir. Kullanıcılar daha çok siyah-beyaz karolar ve parke desenlerini tercih etse de etnik desenlerden ıslak zemin görünümünde olanlara kadar özel tasarım PVC yer döşemeleri de üretilir. Genellikle iç mekanlarda kullanılan PVC zemin kaplama dış mekan için uygun olan çeşitleri ile de dikkat çeker. Veranda, teras, balkon, bahçe gibi özel yaşam alanlarında sıklıkla tercih edilen PVC yer döşemeleri, kafe ve restoranların açık alanları ile parklarda zemin kaplama malzemesi olarak kullanılır. Su, nem ve yüksek ısıya karşı dirençli olması, ıslandığında kaymaya neden olmaması ve güneş ışığından olumsuz etkilenmemesi gibi nedenlerle açık alanlarda kullanıma uygun olan söz konusu ürün, vinil yer döşemesi olarak da bilinir. İç ve dış mekanlarda uygulama yapmak için genellikle 3mm PVC yer döşemesi modelleri tercih edilir. Üst tabaka kalınlığı 0,60 mm ile 0,75 mm olan 3 mm kalınlığındaki PVC zemin kaplamaları, hijyenik, antistatik özellikte olup ses yalıtımına da katkı sağlar. Yerden ısıtma uygulamaları için de ideal olan söz konusu ürün, solma ve çekme yapmaması ile de avantaj sağlar.

Bütçe Dostu PVC Yer Döşemesi Fiyatları

PVC yer döşemeleri, marka ve modele göre farklılık gösterse de genel olarak ahşap zemin kaplama malzemelerine göre bütçe dostu seçenekler sunar. Yine ahşap döşemelere kıyasla daha kolay bir bakım süreci sunan söz konusu kaplamalar, alev almaması, sudan etkilenmemesi gibi özellikleri ile uzun ve masrafsız bir kullanım ömrü vadettiği için uzun vadede de avantaj sağlar. Yerli ve yabancı çok sayıdaki marka tarafından üretilen PVC zemin kaplamalarının yerli ve ithal üretim olanları arasında ufak da olsa fiyat farkı bulunur. İthal PVC yer döşemesi modelleri ile yerli üretim olanlar, sahip oldukları farklı desen ve özellikler nedeniyle de farklı bir fiyatlandırma ile kullanıcılara sunulur.

PVC zemin kaplama renkleri ve desenleri de fiyat açısından belirleyici bir faktördür. Standart esenler arasında yer alan parke görünüm, ahşap görünüm, çift renkli karo görünümü ve tek renkli PVC yer döşemeleri ile özel tasarım desenlere sahip olanlar arasında fiyat farklılıkları bulunur. PVC yer döşemesi markaları, dış mekan uygulamaları için ekstra dayanıklı hale getirdikleri özel üretim olan zemin kaplamalarını farklı fiyat seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunar. Genel olarak en bütçe dostu fiyatlara sahip olan zemin kaplama malzemeleri arasında yer alan PVC yer döşemeleri, satış fiyatlarının yanı sıra sağladığı avantajlar ile de bütçe dostu bir kullanım vadeder. Kolay kolay deforme olmaması, üzerine bir şeyler döküldüğünde sadece silinerek temizlenebilmesi, solma ve çekme yapmaması, alev almaması, ıslandığında kayganlaşmaması, ses ve ısı yalıtımına katkı sağlaması, çok fazla renk-desen seçeneği sunması ve kolay uygulanabilir olması ile benzerlerine kıyasla konforlu bir kullanım sunar.

Şık, dayanıklı, uygulama ve kullanım kolaylığı sunan PVC yer döşemeleri, iç ve dış mekanlarda sıklıkla tercih edilen, bütçe dostu zemin kaplama ürünleridir. Alüminyum ve ahşaba kıyasla oldukça hafif, ekstra bakım gerektirmeyen, kolay uygulanabilir ve uygun fiyatlı olan PVC yer döşemeleri, toplu taşıma araçlarının zemininden bahçelere kadar pek çok yerde karşınıza çıkar. Dekoratif görünümü sebebiyle de yoğun ilgi gören söz konusu ürünler, yerli ve yabancı markalar tarafından üretilen farklı desen ve renk seçenekleri ile dikkat çeker. Yaşam alanlarında tüm odalar için uygun olan PVC zemin kaplamaları, kütüphane, hastane, spor salonu, okul, ofis, kafe gibi ortak kullanım alanlarından dış mekanlara kadar her tür zemin için ideal ürünlerdir.