Basketbol Sahası Zemin Çeşitleri

Basketbol sahası zemini için gerekli olan zemin kaplama çeşitleri iç alanlar ve dış alanlar için olmak üzere değişiklik göstermektedir. Çünkü iç alan ve dış alan basketbol sahalarının farklı gereksinimleri bulunmaktadır.

Üç ana tür saha basketbol sahası zemin kaplama modeli bulunmaktadır.

Basketbol Sahası Yapımında Kullanılan Zemin Çeşitleri:

  • Parke zemin basketbol sahası
  • Asfalt/beton  basketbol sahası
  • Çok amaçlı basketbol sahası
    • Akrilik basketbol sahası
    • Tartan basketbol sahası
    • Polimer bileşenli basketbol sahası

Asfalt Saha Kaplaması

Bu model, basketbolcuların ilk tanıştıkları, geleneksel saha türüdür. Çünkü asfalt sahalar, okullar, sokaklar, parklar ve oyun alanları gibi her yerde bulunmaktadır. Asfalt sahalar, ucuz ve yapılması çok kolay sahalardır. Farklı renklere boyama şansı bulunmaktadır. Ayrıca, standart asfalt zeminler sağlam ve oyun oynamasına imkan verecek kadar da elastiktir. Ayrıca tüm hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Bu nedenle asfalt dış alan uygulamaları için en iyi seçenektir.

Ancak yine de asfalt zeminler dış alan koşullarına çok uzun süre dayanamazlar ve eninde sonunda çatlamalar, kırılmalar ve bozulmalar yaşanır. Bu durumlarda yama yapmak yerine tüm zeminin kaldırılıp yeniden asfalt döşenmesi daha uygun sonuç verecektir.

Asfalt zeminlerin en önemli dezanvantajı ise zeminin sertliği nedeniyle spor yaralanmalarına daha çok açık olmasıdır.

Basketbol sahalarının çeşitli özelliklere sahip olması gerekmektedir. Topun zeminde zıplaması gerektiği için saha özellikleri de bu ihtiyaç için doğrultusunda şekillenecektir. Bu nedenle basketbol sahaları esnek olmalı ve topun zemine çarpma hızını absorbe edebilmelidir. Basketbol sahaları, ayrıca çok amaçlı sahalardır ve voleybol, hentbol, sokak hokeyi, futbol ve bazı tenis türleri gibi birçok sporun yapılmasına elverişli olması gerekmektedir. Bu sıralanan diğer sporların farklı sportif ekipmanlara ihtiyacı olmasına rağmen sahaların bu sporların yapılmasına elverişli olması lazımdır.

Akrilik Saha Kaplamaları

Bu kaplama çeşidi, sokaklar, okullar ve oyun alanları gibi bir çok yerde görebileceğimiz en yaygın kaplama türüdür. Akriliğin uygulaması çok basittir ve diğer türlere göre en ucuzudur. Akrilik saha kaplaması, her türlü hava şartlarına karşı dayanıklıdır. Ayrıca elastik ve kaydırmazlık özelliği vardır.