Seramik Fayans Uygulaması

Seramik ve fayans uygulaması hakkında merak edilen tüm detayları bu sayfamızda bulabileceksiniz. Özse Zemin olarak bu konu hakkında tüketicinin nereden başlaması gerektiğini adım adım anlatacağız. İşin boyutu farketmeksizin, İster evinizin banyosu için ister 30 dairelik sitenin tüm yaş zeminleri için Fayans Ustası arayın, eğer doğru Seramik ustası ekibi ya da firmayı seçmezseniz hem zamanınızdan hem de paranızdan olacağınız garantidir. Peki doğru seçimi nasıl yapabilirsiniz?

Seramik Fayans Delik Açma

Banyoda veya mutfakta duvara monte edilecek aynalı dolap, havlu askısı, lavabo, aspiratör, mutfak dolabı gibi eşyalar için genellikle fayanslarda delik açmak gerekir. Delik açarken fayansları zedelememek için yandaki tavsiyeleri dikkate alın.

Seramik döşeme ustası delik açmadan önce; duvarın içindeki boru ve elektrik tesisatını belirlemek için metal detektörüyle tarama yapmak gerekir. Özellikle elektrik düğmeleri ve prizlerin, armatür ve vanaların yakınında delik açacaksanız çok dikkatli olmalısınız.

Doğru Seçim Nasıl Yapılır?

  • İşinizi yapacak şirket ücretsiz ön keşif yapmalıdır.
  • Çalışan tüm personel sigortalı olmalıdır.
  • Şirketin referans verebilmesi son derece önemlidir.
  • Yapılacak işler ve kullanılacak malzeme detayları bir sözleşme ile mutlaka belirtilmelidir.
  • Ödeme şekli ve zamanı mutlaka belirtilmelidir.
  • Firma size fatura kesebilmelidir.
  • Firma hem uygulamaya hem de malzemeye garanti vermelidir.

Zemin Analizi

Seramiğin birinci kuralı döşemeye duvardan başlamaktır.  Döşeme öncesi zemin analizi yapılmalıdır. Zemin çatlaklar ve pürüzler açısından iyice gözden geçirilmelidir. Zeminin kuru olup olmadığını anlamak için en basit yöntem şöyledir: 50×50 cm büyüklüğündeki bir naylonu zemine koyun ve yapışkan bantla etrafını iyice kapatın. Bir gün sonra eğer naylonun altında buğulanma meydana gelmişse veya naylonun altı etrafına göre ciddi derecede koyu bir renk almışsa zeminde nem vardır.

Böyle durumlarda nem ölçümü yaptırmak bir uzamana başvurmak gerekir.  Zemindeki çatlaklar epoksi reçinesi ile kapatılmalıdır. Pürüzler bir sıfatula veya mala ile giderilebilir. Döşeme başlamadan önce yüzey astarlanır.

Başlangıç Çizgisi

İşinin uzmanı ustalar başlangıç çizgisinin ne kadar önemli olduğunun farkında olmalıdır. Odanın orta noktası tespit edilir. Sonra işaret ipleri çekilerek odanın orta noktası işaretlenir. Bu ipler kılavuz görevi görür. Odanın ortasından başlayarak seramikler döşenmeye başlanır. Bu yöntemle hem malzemeden tasarruf sağlanır hem de düz hiza kolaylaşır.

Balkon ve Teras

Balkonunuza ya da terasınıza karo döşemek isterseniz dona dayanıklı karolar seçin. Yağmur ve kar sularının akabilmesi için %20 bir eğim düşünün (3m derinliğinde bir terasta örneğin 6 cm eğim bulunmalıdır). Karoların yüksek zorlamalara dayanabilmesi için yapıştırıcıya ve derz harcına özel katkılar ilave edin.

Döşeme İşlemi

Seramik yapıştırıcısı, üretici bilgileri doğrultusunda hazırlanır. Kurumasını engellemek adına kullanabilecek kadar yapıştırıcı zemine taraklama sistemiyle sürülmelidir. Ardından başlangıç çizgisi olan odanı orta noktası ve kılavuz ipleri takip ederek döşeme yapılır. Seramik aralarına döşeme sırasında derz artıları konur. Yeni döşenmiş seramikler üzerinde asla yürünmez ve elle de olsa aşırı ağırlık uygulanmaz. Seramik yapıştırıcısının tam kuması için genelde 24 saat gerekmektedir. Köşe ve kenarlar özenle ölçülüp seramikler düzgün kesilerek yerleştirilmelidir.

Son Uygulama

Derz dolgusu hazırlandıktan sonra derz lastiği yardımı ile derzler doldurulur. Ardından sünger ve su yardımıyla seramikler temizlenir. Dairesel sünger hareketi ile hemen hemen hiç çimento lekesi kalmayana kadar bu işlem devam ettirilir. Derz dolgusunun seramik hizasından biraz alçakta kalmasında yarar vardır. Sünger işleminden sonra temiz bir bezle seramikler iyice temizlenmelidir. Kenar rütüşleri için ise en kalıcı çözüm onları silikonla kapatmaktır.

Seramik Fayans Ustası

Fayans ustası, yapıların banyo, mutfak, balkon, hol vb. yerlerin duvar ve zeminlerine seramik uygulaması yapabilen sertifikalı kişilere denir. Türkiye’de bu alanda iş yapan birçok Seramik Döşeme Ustası olmasına rağmen sertifikalı ve bu işin eğitimi almış AB standartlarında iş yapabilen fayansçı veya fayans döşeme ustası oldukça azdır.

Fayans Döşeme Firmaları

Islak zemin seramik uygulamalarında hizmet çok sayıda firma bulabilirsiniz. Hem İstanbul’da hem de Türkiye genelinde hizmet verenleri de var. Eğer Fayans işiniz varsa önceliğiniz firma olsun. Olası bir anlaşmazlıkta firmanın yeri yurdu bellidir. Fatura kesme imkanı vardır. Ve kurumsal olarak zarar görmemek adına işini takip eder ve gerekli ehemmiyeti gösterir. Hukuki yollarla hakkınızı arayabilirsiniz. Ayrıca firma çok sayıda çalışan barındırdığı için işinizi zamanında teslim etme imkanına da sahiptir.

Fayans Uygulaması

Uygulamayı yapacak ustanızın işindeki uzmanlık,alınan malzemeyle orantılı olarak birlikte bir bütünü temsil etmektedir.